editii
filmulet
ultimele stiri
ultimele stiri

Editia 8 – 16-19 august 2012

ANUNT

Un eveniment frumos sustinut de organizatori :
- cs Maratin Rivulus Dominarum
- Primaria Comunei Ileanda
-Grupul Scolar “Ioachim Pop ” Ileanda
-d-l Calin Buzura
-GAL Ileanda
-Servicviul de Ajutor Maltez in Romania,sectia Baia Mare
-Salvamont Baia Mare

si sponsori

-EURO-ACTIV Zalau
-Electromara Baia Mare
-Alpsind Baia Mare
-Inside Media Baia Mare

dar mai ales de cei care au participat la buna desfasurare a evenimentului,motiv pentru care organizatorii le multumesc:
Chiuzbaian Rodica si Gheorghe, Delia Dragos,Cristina Sirbe, Andrei Laszlo, Izabela Gergely, Robert Paltan,Ionut Negrea, Alexandra Agapi, Cristi Moldovan, Eugen Gliga, Noemi Buju, personalul Grupului Scolar “Ioachim Pop”si nu in ultimul rind lui Lorand Boejete .

concurentii ce s-au incumentat la provocarea acestui an s-au clasat asa:
1. 2 brothers-Tg Mures 19h 40 min………….cca 170 km
2. Mad Snails-Baia Mare 23h 45 min………..cca 200 km
3. Cecenii-Cluj Napoca 27h 41 min…………..cca 165km
4. Dementosanii-Bucuresti
5+6 Dacii Instalatori Liberi?

Tuturor le multumim!

In urma sedintei organizatorice din aceasta seara cu partenerii locali s-au subliniat urmatoarele concluzii:

1.prin amabilitatea conducerii liceului si primariei tabara de baza beneficiaza de acces la facilitatile salii de sport

2.pentru doritori internatul din incinta poate asigura locuri de cazare la pretul de 10 lei/persoana/noapte

3. cazarea in limita a 30 locuri

4. premiile cistigatorilor se vor acorda in bani

5. si ultima dar nu in ultimul rind ,se anunta vreme buna.


pentru cei interesati de detalii legate de traseul scurt….aducem urmatoarele precizari:

-lungime obtinuta de noi prin parcurgere pe etape si fara sa ne ratacim …prea mult..150-160 km din care cca 20 km trekking.

-2-3 probe tehnice ,secrete pina la sedinta tehnica

-1 proba umeda deasemenea secreta pina la sedinta tehnica

-proba de orientare sportiva condusa bineinteles de prietenul meu si al vostru “unchiul” Gheorghe zis si Qzbi.

- diferenta de nivel mai mare de 3000 metrii…depinde si pe unde o ia fiecare

Tabara de baza in curtea liceului din localitatea Ileanda ,si cu posibilitate de cazare contra cost si la internatul liceului.

Traseul lung s-a conturat de mai mult timp ,variantele folosite de noi pentru atingerea punctelor de control au adunat cca 220-240 km din care doar 20 de trekking.diferenta de nivel aproximata e de 4500-5000 m dar e influentata de alternativele dintre puncte.

vezi galerie foto si video

Anul acesta concursul  se va tine in perioada 16-19 august,in Podisul Somesan.Tabara de baza va fi in curtea liceului din localitatea Ileanda unde va fi startul si sosirea concurentilor.Sedinta tehnica va fi in data de 15 august 2012 dupa ora 20.Va vom tine la curent cu detalii pe parcursul saptamanilor ce vor urma.Puteti urmari si pagina de pe Facebook:http://www.facebook.com/pages/Eco-Explora/302000733223316

Rezultate detaliate

Revenim cu rezultatele detaliate, pe care le puteți vedea aici.

Echipa ECO Explora.

FINISH ECO Explora!!!

FELICITĂRI tuturor participanților și mulțumiri lor, dar și sponsorilor, partenerilor, voluntarilor și tuturor celor care ne-au susținut, ne-au ajutat și au făcut ca ediția din acest an să fie ceea ce a fost ECO Explora – ediția a VII-a!

Dacă doriți să împărtășiți din experiența trăită în acest week-end pe frumoasa vale a Cernei, vă așteptăm feed-back-urile pe adresa contact@eco-explora.ro, pentru a le posta aici. De asemenea, dacă aveți poze, vă rugăm să ne trimiteți și nouă pentru galeria foto.

Mai jos este clasamentul final, urmând ca în cel mai scurt timp să postăm și clasamentul detaliat cu timpii finali.

TRASEUL LUNG
Locul Echipa Timpul final
1 Hoinarii
Elena Fodor, Alex Fodor
37h53`
2 Vulpea
Mircea Baba, Claudiu Drăgoiu
49h59`
3 Speotimiș
Remus Filip, Mihai Robănescu
55h01`
4 Double TAP
Horia Colibășanu, Andrei Simu
60h30`
5 ARC Explorer Team
Dan Caba, Dan Chifu
abandon
6 Greucenii
Alin Tănase, Rareș Manea
abandon
7 OM
Oana Oșan, Mihai Silvestru
abandon
TRASEUL SCURT
1 Alternative Adventure
Ion Icma, Gabi Gheorghiu
37h45`
2 Cecenii
Voichița Bodea, Vlad Sâncrăian
44h05`
3 Barza Mică
George Mosoiu, Sorin Felea
50h54`
4 Dementosanii
Paul Popescu, Florian Dendea
67h45`
5 Iele
Iulia Demeter, Diana Marc
71h40`
6 Alpine Challenge 2
Roxana Ghilț, George Ghilț
abandon
7 Brown Sugar
Andreea Răducu-Lefter, Mihai Dinu
abandon
8 M&M EnCompass Team
Monica Antal, Mihaela Giucoane
abandon
9 The Human Machine
Ovidiu Pintican, Lucian Bosioc
abandon
10 TM Brothers
Sorin Chiuzbăian, Adrian Pleș
abandon
11 BoBo
Otilia Petconi, Bogdan Ionescu
descalificare
12 Instalatorii.ro
Mircea Stănculescu, Iulian Stănculescu
descalificare